-

Fotbal, etapă cu etapă

Ai noștri bravi tricolori au debutat cu stângul în noua campanie de calificare la Euro 2020, cedând cu 1-2 la Stokholm, în fața vikingilor suedezi, în urma unui joc neconvingător, cenușiu, îndeosebi în primul mitan.

Când atacul a fost inexistent, iar în axul defensiv am comis erori inadmisibile, cum a fost bunăoară pasa ...direct la adversar a lui Nicu Stanciu la golul marcat de Claesson, care și dacă ar fi vrut nu ar fi putut rata asemenea peșcheș!

Pentru ce s-o fi înfoiat oare selecționerul Contra la criticile care au urmat?

Nici iubitorii fotbalului, nici forul diriguitor al “sportului rege” nu mai pot digera încă o ratare a unui turneu fotbalistic de anvergură.

De ce nu s-a abordat încă din minutul 1 meciul cu pricina pe cartea atacului, așa cum s-a încercat și chiar s-a reușit în repriza secundă?

Se impune obligatoriu, o atare tactică doar când soarta jocului era deja pecetluită și ajunsese cuțitul la os?

Să sperăm că acest prim „duș rece” ne va trezi la realitate cât nu este prea târziu.

Succes tricolorilor astă seară în meciul de la Cluj cu „pescarii” feroezi!